Skip Ribbon Commands
جست زدن به محتواي اصلي

پرتال فرهنگی

:

مصاحبه با رضا بیرالوند قهرمان وزنه برداری جهان و دانشجوی رشته تربیت بدنی آموزشکده فني و حرفه اي سما واحد بروجرد
زمان انتشار: 1396/8/17

مصاحبه با رضا بیرالوند قهرمان وزنه برداری جهان و دانشجوی رشته تربیت بدنی آموزشکده فني و حرفه اي سما واحد بروجردرضا بیرالوند قهرمان وزنه برداری بروجرد در وزنهای 85 و 94  و 105 کیلوگرم و عضو تیم ملی وزنه برداری جمهوری اسلامی ایران ، در فروردین ماه 1376 در یکی از روستاهای بروجرد متولد شد . دیپلم رشته ادبیات و علوم انسانی دارد ، در دی ماه 1395 متاهل شده و دانشجوی ورودی بهمن ماه 1395 رشته تربیت بدنی آموزشکده فنی و حرفه ای سما واحد بروجرد است . پدر و عموهای او خانوادگی وزنه بردار بوده اند و رضا نیز جا پای بزرگان فامیل گذاشته است .

عنوان قهرمانی دسته 85 کیلوگرم مسابقات وزنه برداری نوجوانان آسیا و تکنیکی ترین وزنه بردار ( تایلند 2014 ) ، عنوان چهارم دسته 85 کیلوگرم مسابقات وزنه برداری المپیک نوجوانان جهان ( چین  2014 ) ، عنوان چهارم دسته 94 کیلوگرم مسابقات وزنه برداری بزرگسالان آسیا ( تاشکند ازبکستان  2016) ، عنوان سوم دسته 94 کیلوگرم مسابقات وزنه برداری جوانان جهان  ( تفلیس گرجستان  2016 ) ، عنوان اول دسته 94 کیلوگرم مسابقات وزنه برداری جوانان آسیا  ( ژاپن  2016 ) ، مدال طلا وزن 105 کیلوگرم مسابقات وزنه برداری قهرمانی جوانان جهان ( ژاپن  2017 ) ، عنوان اول دسته 94 کیلوگرم مسابقات وزنه برداری جوانان آسیا  ( نپال  2017 ) ، عنوان قهرمانی دسته 94 کیلوگرم مسابقات بین المللی وزنه برداری دهه فجر و بهترین وزنه بردار ایران ( ایران  2017 )، کسب عنوان قهرمانی چندین دوره لیگ برتر وزنه برداری باشگاه های کشور در رده های سنی نوجوانان و جوانان و بزرگسالان از جمله عناوینی است که رضا بیرالوند در کارنامه خود دارد.

 کارشناسان این رشته بیرالوند را یکی از ستاره های نوظهور وزنه برداری ایران می دانند و به او لقب « رستم » داده اند . در ادامه گفتگوی ما را با این جوان محجوب و خوش نام سمایی می خوانید :

·        از رضا خواستم تا برایم بگوید که چه شد به رشته وزنه برداری روی آورد ؟

می گوید : « از دوران کودکی فعالیت ورزشی ام را در رشته کشتی زیر نظر یکی از مربیان شهر شروع کردم ولی به خاطر اینکه پدر و عموهایم همگی از نامداران وزنه برداری بروجرد بودند به این سمت کشیده شدم و علاقه پیدا کردم و الان چند سالیست که زیر نظر پدرم وزنه کار می کنم .»

·        الگوی شما در رشته ورزشی وزنه برداری چه کسی بوده است ؟

« از همان ابتدای روی آوردن به سمت وزنه برداری الگوی من آقای حسین توکلی قهرمان المپیک و سرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری کشور بوده است. یادم می آید روزی که برای اولین بار به اردوی تیم ملی نوجوانان دعوت شدم آقای توکلی با دیدن آمادگی من ، گفت تو حتما قهرمان وزنه برداری خواهی شد.»

·        از کسب عناوین متعدد قهرمانی آسیا و جهان و اهتزاز پرچم کشورمان چه حسی داری ؟

« از اینکه توانسته ام نام عزیز ایران را بر سکوهای قهرمانی طنین انداز کنم بسیار خوشحالم و از این بابت همیشه شکرگزار درگاه خداوند متعال بوده و هستم .»

·        چرا برای ادامه تحصیل رشته تربیت بدنی و آموزشکده فنی و حرفه ای سما واحد بروجرد را انتخاب کردید ؟

پیگیری رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی به صورت علمی و حرفه ای همیشه آرزوی من بوده ، چرا که تلفیق علم و عمل باعث پیشرفت می شود . به همین خاطر هم مشتاق ادامه تحصیل در رشته تربیت بدنی شدم و با توجه به آوازه خوش نامی آموزشکده سما بروجرد و بررسی هایی که در این زمینه انجام دادم ، سما را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم و انصافا در این مدت با همکاری های صمیمانه ای که با بنده داشته اند ، در امر ورزش قهرمانی نسبت به قبل پیشرفتم بیشتر بوده است . امیدوارم که با یاری خداوند روند پیشرفت در کار و تحصیلم همچنان ادامه داشته و تا توان دارم در خدمت مردم عزیز میهنم باشم .

·        در حال حاضر چه برنامه ای دارید و نزدیکترین هدف برای آینده ؟

متاسفانه به دلیل آسیب دیدگی تا یکسال باید استراحت کنم ولی همچنان مداوم به تمرین هایم ادامه می دهم و خود را برای شرکت در مسابقات قهرمانی جهان 2018 و المپیک 2020 ژاپن آماده می کنم و تمام غیرت و تلاش خود را به کار خواهم گرفت تا با رکورد شکنی و کسب مدال طلای المپیک دل مردم عزيز کشورم را شاد كنم .

·        صحبتی برای جوانان ورزشکار ؟

« جوانان عزیز اخلاق مداری را سرلوحه زندگی خود قرار دهند و در زمینه ورزش باید بگویم که ورزش قهرمانی اخلاق و منش پهلوانی را هم می طلبد و با رعایت این اصول است که می توان با تهذیب نفس در دل مردم ماندگار شد .»

·        و سخن آخر ؟

« در پایان از خانواده ام که همیشه حامی من بوده و هستند ، مردم فهیم شهرم که همیشه شرمنده محبت هایشان هستم و همه مسوولین، کارکنان خدوم و استادان آموزشکده سما بروجرد که در زمینه تحصیل و مقدمات شرکت در مسابقات بین‌المللی با اینجانب صمیمانه و بی دریغ همکاری داشته اند نهایت سپاسگزاری را دارم و خود را همیشه وامدار و مدیون مردم عزیز کشورم می دانم و امیدوارم خدمتگزار خوبی برای کشورم باشم.»

خبرگزاري آنا- دانشگاه آزاد اسلامي واحد بروجرد


photo_2017-11-01_14-34-39.jpg


 


​​ ​​ ​​