Skip Ribbon Commands
جست زدن به محتواي اصلي

بخش دسترسي سريع


​​ ​​ ​​
پرتال فرهنگی > وبلاگ ستاد اقامه نماز
ژوئن 05
گزارش تصویری سالانه ستاد اقامه نماز

9.jpg

ژوئن 05
ائمه جماعت همکار و محل های برگزاری نماز جماعت

مسجد دانشگاه (مجتمع حضرت امام خمینی (ره) )

سیدرضا رحمت

نمازخانه دانشکده علوم پزشکی 

صادق جعفرپور

خوابگاه یک مجتمع حضرت امام (ره)

مجتبی گودرزی

خوابگاه  دو مچتمع حضرت امام  (ره)

سیدرضا رحمت

خوابگاه زینبیه خواهران

محمود ارشد

خوابگاه کوثر  خواهران

فریده مرادی

ژوئن 05
اعضای شورای اقامه نماز دانشگاه بروجرد

رئیس واحد

مجید شمس

معاونت دانشجویی – فرهنگی

جعفر حیدری

عضو هیات علمی

بابک بیژن زاده

مدیر گروه معارف اسلامی

رضا رئوفیان

دانشجو

میثم مدیری

ژوئن 05
گزارش سالانه فعالیتهای ستاد اقامه نماز

3.jpg

2.jpg

4.jpg
5.jpg

Untitled.jpgفوريه 09
تشکیل دبیرخانه کانون های دانشجویی
با توجه به دستورالعمل جدید،تشکیل کانونهای چند گانه در دستور کار حوزه معاونت فرهنگی اجتماعی قرار گرفت، برخی از این کانونها تحت عناوین ذیل می باشد :
-      کانون اسلام شناسی
-      کانون ایرانشناسی
-      حفاظت از محیط زیست
-      اندیشه و مطالعات فرهنگی
-      حقوق شهروندی
از دانشجویان علاقمند جهت همکاری و عضویت دعوت به عمل می آید .

فوريه 09
بررسی ۲۳ سال مطالبات رهبری در خصوص نماز/ تشكیل دبیرخانه «پیام معنویت»
1393-11-9
سیدعلی منیری، معاون توسعه مشاركت‌های مردمی ستاد اقامه نماز درگفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا) با اشاره به برگزاری اولین جلسه پیگیری مطالبات رهبر انقلاب در خصوص نماز، عنوان كرد: دبیرخانه ای با عنوان دبیرخانه «پیام معنویت» در ستاد اقامه نماز تشكیل شده است.

وی در خصوص برنامه های این دبیرخانه اعلام كرد: مقام معظم رهبری طی 23 دوره برگزاری اجلاس سراسری نماز، 23 پیام به این اجلاس ارسال كرده اند كه این دبیرخانه تمام مفاد اجرایی فرمایشات مقام معظم رهبری را استخراج می‌كند.

منیری ادامه داد: تمام بایدها و راهبردهای اجرایی 23 پیام استخراج و با اقدامات صورت گرفته در خصوص نماز تطبیق داده می‌شود؛ یعنی پس از مشخص كردن وضعیت مطلوب، وضعیت موجود تبیین و فاصله‌ها بین این دو مشخص می‌شود. به عنوان مثال مقام معظم رهبری عنوان كرده اند در تمام جاده‌ها نمازخانه‌های پاكیزه، مرتب و رغبت انگیز ایجاد شود، این دبیرخانه نمازخانه جاده‌های كشور را بررسی می كند تا مشخص شود چند درصد نمازخانه های بین راهی با این مشخصات وجود دارد.

میزان پیشرفت‌های صورت گرفته در خصوص نماز به مردم گزارش داده می‌شود
 وی در ادامه تشریح روند اقدامات دبیرخانه پیام معنویت، عنوان كرد: پس از استخراج آمارهای مربوط به وضعیت موجود، خلأهای رسیدن به وضعیت مطلوب بررسی و برای رفع آنها برنامه ریزی می‌شود و در نهایت در اجلاس هر سال نماز میزان پیشرفت‌های صورت گرفته به مردم گزارش داده می‌شود.

معاون توسعه مشاركت‌های مردمی ستاد اقامه نماز از برگزاری جلسات این ستاد به صورت مستمر و هفتگی خبر داد و گفت: نمایندگانی از استان‌های مختلف در جلسات این ستاد حضور خواهند داشت و از سازمان‌های مسئول نیز مطالبه خواهیم كرد.

وی در ادامه عنوان كرد: طی این 23 سال، هر سال به صورت مقطعی دبیرخانه‌هایی برای پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری تشكیل می‌شد اما برای اولین بار است كه دبیرخانه «پیام معنویت» تشكیل و بر روی همه 23 پیام كار مطالعاتی و اجرایی صورت می‌گیرد.

منیری با اشاره به اینكه در پیام اجلاس بیست و دوم، شش نقطه ضعف مطرح شده بود از جمله كمبود مساجد در شهرها، شهرك‌ها و روستاها، مراعات نشدن وقت نماز برای مسافران، كمبود تماس و ارتباط امام جماعت و مأمومین و ...، اظهار كرد: در حال بررسی وضعیت این موارد در كشور هستیم.

وی در خصوص مباحث مطرح در پیام اجلاس بیست و سوم نیز، گفت: پیام بیست و سوم دو محور دارد؛ مقام معظم رهبری فرموده اند كه اكنون نوبت آن است كه محصول اجلاس در دو بعد ارزشیابی شود؛ در رفتار مخاطبان خصوصاً نسل جوان آن هم در دو بعد مراقبت در كیفیت نماز و مواظبت بر سبك نشمردن نماز و محور دوم مسئولیت شناسی مسئولان مثلاً برپا كردن نماز در مدارس و دانشگاه‌ها و تولید آثار هنری در خصوص نماز كه این موارد نیز در دست بررسی است.

ژانويه 05
آیین اختتامیه بیست و سومین اجلاس سراسری نماز و تعالی فرهنگی در اهواز
1393-10-11
آیین پایانی بیست و سومین اجلاس سراسری نماز و تعالی فرهنگی كه به مدت دو روز در سرسرای امام رضا(س) شهرك نفت و با پیام رهبر معظم انقلاب آغاز به كار كرد بعداز ظهر روز پنجشنبه به كار خود پایان یافت.

به گزارش ایرنا جانشین ستاد استانی برگزاری بیست و سومین اجلاس سراسری نماز در این آیین با بیان اینكه كارهای مقدماتی این اجلاس از تیرماه امسال شروع و در شهریور ماه مسوولان كمیته های اجرایی این اجلاس معرفی شدندافزود: پیش از برگزاری این اجلاس ، 27اجلاس با عنوان نماز به منظور آماده سازی بستر لازم برای اجلاس سراسری در شهرهای استان خوزستان برپا شد و طی آن از دو هزار و 500موذن ، امامان جماعت و خادمان مساجد تجلیل به عمل آمد.

علی عماد افزود: در چند ماه پیش از برگزاری بیست و سومین اجلاس سراسری نماز در اهواز ، نمازخانه ها و مساجد بین راهی استان نوسازی و بازسازی شد و در كنار آن نمایشگاه نماز با عنوان عطر حضور با 76غرفه در موزه هنرهای معاصر اهواز برپا گردید.

وی با اشاره به اینكه برای حضور 800میهمان این اجلاس سراسری برنامه ریزی شد ابراز امیدواری كرد خوزستان میزبان شایسته ای برای این اجلاس معنوی بوده باشد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان در ادامه با اشاره به بركات معنوی این اجلاس گفت: آثار و بركات برگزاری این اجلاس تا سال های سال در استان خوزستان خواهد بود و مردم از آن بهره مند می شوند.

عماد همچنین از تلاش ها و پیگیری های آیت الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز ، مقتدایی استاندار خوزستان و حجت الاسلام قرائتی در برگزاری موفق این اجلاس قدردانی كرد.

حجت الاسلاام قرائتی نیز در بخش پایانی این اجلاس از خادمان و همه كسانی كه در برپایی اجلاس سراسری نماز در اهواز تلاش كردند تقدیر كرد و اظهار داشت: هر تلاشی برای اقامه و ترویج فرهنگ نماز نزد خداوند پاداش دارد و امیدوارم از تجارت این اجلاس برای اجلاس های آینده نیز استفاده شود.

سیدموسی بلادیان رییس ستاد اقامه نماز خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا نیز گفت: برگزاری بیست و سومین اجلاس سراسری نماز و تعالی فرهنگی در خوزستان مایه مباهات و افتخار مردم استان بوده و قطعا بركات زیادی برای همه خواهد داشت.

وی برگزاری این اجلاس را فرصتی بر تبیین و ارائه راهكارهایی لازم برای ترویج فرهنگ نماز و تقدیر از خادمان نماز توصیف كرد و گفت: حضور معاون اول رییس جمهوری ، وزرای آموزش و پرورش ، فرهنگ و ارشاد اسلامی ، ورزش و جوانان ، رییس سازمان تبلیغات اسلامی و معاون وزیر ورزش و جوانان در این اجلاس و سخنرانی آنان را از بر بار معنوی این اجلاس افزود.

تقدیر از پدیدآورندگان مقالات و پژوهش های برتر پیرامون نماز و ترویج فرهنگ آن و تجلیل از خادمان و دبیران اقامه نماز دستگاه های اجرایی و غرفه های برتر نمایشگاه فرهنگی اجلاس از دیگر بخش های پایانی این اجلاس بود.

ژانويه 05
بازتاب‌ مثبت اقامه نماز جماعت در یك برنامه زنده
1393-10-13
اقدامی قابل تقدیر در جهت شكستن كلیشه‌های ترویج نماز/ اثرگذارترین اقدام رسانه ملی برای اعتلای فرهنگ نمازخوانی چه بود؟

به گزارش فرهنگ نیوز، وقت اذان، برنامه‌ها برای چند دقیقه قطع می‌شد. اذان پخش می‌شد و بعد از آن مجری برای طاعات و عبادات بینندگان آرزوی قبولی می‌كرد. مخاطبان آن روزهای رسانه ملی -حتی اگر سنشان خیلی زیاد هم نبود- با این سوال مواجه می‌شدند كه طی این یكی دو دقیقه چه كسی فرصت كرده است نماز بخواند كه حالا برای قبولی‌اش دعا می‌شود!

از آن روزهای رسانه ملی تا كمی بعد كه پس از هر اذان فیلمی از اقامه نماز را پخش شد، رسانه ملی گام‌های خوبی در جهت ترویج نماز برداشت. اما آنچه همچنان بزرگترین انتقاد از این رسانه در حوزه ترویج نماز بشمار می‌رود، واقعی نشان ندادن نماز بعنوان یك فریضه روزانه و مهم است. چه در مجموعه‌های نمایشی كه نماز یك عبادت تشریفاتی تصویر می‌شود كه به سجاده و عطر و تسبیح فیروزه و گلبرگهایی در جانماز نیاز دارد و چه در پیام‌های بازرگانی مناسبتهایی چون ماه مبارك رمضان كه نماز تا حد یك المان تبلیغی پایین می‌آید. حال آنكه كارشناسان مذهبی وعالمان دینی ویژگیهای فقهی خاصی كه شارع مقدس برای نماز وضع كرده است را نشانی بر این می‌دانند كه در اقامه نماز، اول وقت بودن و ادای آن در هر شرایطی مهمترین ویژگی این عبادت روزانه است. یعنی خلاف آنچه بعنوان كلیشه «نماز» در رسانه ملی ترویج می‌شود و در زندگی غالب نمازخوانان نیز عینیت ندارد، نماز عبادتی بدون تكلف است.

با نگاه به این امر می‌توان آنچه در برنامه مناظره 12 دی اتفاق افتاد را اثرگذارترین گام رسانه ملی در جهت ترویج نماز دانست. در این برنامه با فرارسیدن وقت نماز، موذن با حضور در استودیو بصورت زنده اذان گفت و بعد از آن مجری و میهمانان و كارشناسان در همان استودیو به اقامه نماز جماعت پرداختند.

تهیه كننده این برنامه درباره این اتفاق گفته است: «برنامه ریزی های زیادی انجام دادیم تا بتوانیم این برنامه را به خوبی اجرا كنیم. نحوه قرائت موذن برای پخش در برنامه زنده مساله مهمی بود و ضمن اینكه با توجه به مشكل نور و زنده بودن برنامه، مجبور بودیم این بخش از برنامه را صرفا ظرف چند دقیقه آماده كنیم».

دسامبر 06
مراسم روز دانشجو
مراسم گرامیداشت روز دانشجو
یکشنبه 16 آذر
ساعت 9:30     تالار علامه شهیدی

دسامبر 01
ایجاد شبكه گسترده نماز در فضای مجازی
ایجاد شبكه گسترده نماز در فضای مجازی
معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش ستاد اقامه نماز كشور با تأكید بر ایجاد شبكه گسترده نماز در فضای مجازی، گفت: از آنجا كه فضای مجازی و اینترنت یك هنر مدرن در قرن حاضر به حساب می‌آید و مخاطبان فراوانی از جنس جوانان دارد، یكی از راه‌های ترویج، توسعه و تعمیق فرهنگ اقامه نماز استفاده از این امكانات است.

وی اظهار داشت : حق نماز هنوز ادا نشده است و اگر همه ما با همه توان هم حركت كنیم شاید بتوانیم بعضی از ضعف‌ها را جبران كنیم.

معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش ستاد اقامه نماز كشور با بیان اینكه خدمت به اقامه نماز یك موهبت الهی و توفیق است كه باید قدر آن را دانست، گفت: یاوران نماز یك گروه مردم‌نهاد است كه نماز را علاج همه دردها، بیماری‌ها و نارسایی‌های فرهنگی دانسته و با ایجاد تعامل بین مردم، نهادها و افراد مؤثر حقیقی و حقوقی به دنبال فراهم كردن بستری مناسب برای نهادینه كردن امر اقامه نماز هستند و خود را مكلف به تلاش در تحقق آیه شریفه الَّذینَ «إِن مَكَّنّاهُم فِی الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاةَ» كرده‌اند.

عبدالهی با اشاره به اینكه جهت برخورداری از امنیت روانی و اخلاقی باید نماز در متن زندگی مردم قرار گیرد، ادامه داد: ائمه جماعت با ارتباط مستقیم چهره به چهره و نشست صمیمی با تشكل‌ها، هیئت‌های مذهبی، تیم‌های ورزشی، مدرسان آموزش خانواده و ... در جهت پیوند مردم و مسجد بكوشند و موجبات بالندگی و همدلی و یگانگی جامعه را بیشتر از قبل فراهم كنند.

وی عنوان كرد: از آنجا كه فضای مجازی و اینترنت یك هنر مدرن در قرن حاضر به حساب می‌آید و مخاطبان فراوانی از جنس جوانان دارد، یكی از راه‌های ترویج، توسعه و تعمیق فرهنگ اقامه نماز استفاده از این امكانات است كه بتوانیم اولا یك شبكه گسترده نماز در فضای مجازی و اینترنت ایجاد كنیم و ثانیا شناسایی و استفاده از ظرفیت كاربران فضای مجازی در طرح یاوران نماز مورد توجه قرار گیرد.

معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش ستاد اقامه نماز كشور گفت: امید است همگی ما با در نظر گرفتن جایگاه رفیع نماز و قرآن بتوانیم در یك فضای همدلی و وحدت، تعامل و همفكری و هم‌اندیشی بهتر از گذشته در جهت اقامه نماز قدم برداریم.

1 - 10بعدي
 

 درباره این بلاگ

 
درباره این بلاگ
در این وبلاگ آخرین اخبار و اطلاعیه های ستاد اقامه نماز قرار داده میشود.